ДИРЕКТОР КАПСТРОЯ «ЗАПОРІЖСТАЛІ» А. ЛЕБЕДЄВ: КОМБІНАТ ВИКОНАВ ІНВЕСТПРОГРАМУ НА 101%

Металургійний комбінат “Запоріжсталь” реалізує проект з установки газоочисного устаткування нааглофабриці загальною вартістю в 70 млн дол. Про роботи по модернізації підприємства, інвестиціях та плани на майбутнє Мінпрому розповів директор з капітального будівництва та інвестицій меткомбінату Олексій Лебедєв.

– Олексій Сергійович, на підприємстві вже введені в експлуатацію газоочисні системи на агломашинах № 1 і № 2. Наскільки знизилися викиди аглофабрики після закінчення робіт на двох агломашинах?

– У середньому кожна з встановлених нових газоочисток зменшує викиди пилу в навколишнє середовище на рівні 10% від загальної кількості викидів комбінату.

– Коли планується завершити реконструкцію всіх шести агломашин? Який обсяг робіт належить виконати?

– Сьогодні ми ведемо активне будівництво газоочисток на чотирьох агломашинах – № 3-6. Інвестиції в проект понад 600 млн грн. По завершенню будівництва виробниче обладнання аглофабрики комбінату буде повністю обладнано газоочисними системами відповідно до тристоронньої угоди між Міністерством екології України, Запорізької обласної ради та МК «Запоріжсталь».

До речі, на агломашинах № 1 і № 2 ми встановили два різних типи газоочисток – два принципово різних технологічних рішення. На агломашинах № 3-6 буде встановлено обладнання ідентичне газоочистки агломашини № 2, яке оснащене двома рукавними фільтрами, що забезпечують очищення повітря від пилу – до 20 мг/м3 і абсорберами для ліквідації сірчистого ангідриду. Принцип роботи нових систем газоочисток агломашин полягає в багатоступеневості очищення відхідних газів: газ очищується в двох рукавних фільтрах, вловлений залізовмісний пил з рукавних фільтрів повертається назад в агломераційне виробництво. Усе газоочисне обладнання нам поставляє українська компанія «Прогрес Груп» (Бердичівський машинобудівний завод «Прогрес»), роботи з її встановлення будуть вести наші надійні партнери – Запорізьке будівельно-монтажне управління. Одним словом, екологічна модернізація нашої аглофабрики ще має соціальний (робочі місця і зарплата) і економічний аспект для двох українських підприємств.

– У грудні минулого року “Запоріжсталь” приступила до розчищення та підготовці території, призначеної для будівництва киснево-конвертерного цеху. На якій стадії перебуває сьогодні реалізація цього проекту?

– На сьогоднішній день з майданчика вже вивезено близько 2 тис. кубометрів матеріалів, які там знаходилися (раніше на цьому місці в балці Маркусовой складировались відвали, – Ред.). Роботи йдуть згідно з графіком, зараз ми наводимо порядок у балці Маркусовой.

– Обладнання яких виробників планується використовувати для установки в киснево-конвертерному цеху?

– У перспективі в цеху будуть встановлені два конвертера обсягом 300 тонн і два ливарно-прокатних модуля. Загальна потужність цього обладнання – 4,5-5 млн тонн сталі на рік. Ливарно-прокатних модулів поки що в Україні немає ні в кого. Німецька компанія SMS Group провела для нас базовий інжиніринг цього проекту.

В цілому проект з будівництва киснево-конвертерного цеху розділений між двома компаніями. Перша – Primetals Technologies, у якої ми плануємо закупити обладнання конвертерного відділення, а SMS Group поставить на “Запоріжсталь” ливарно-прокатні модулі.

– Чи не змінилася заявлена сума інвестицій в 1,5 млрд дол. Це будуть позикові кошти?

– Сума залишається без змін – близько півтора мільярдів доларів. Проект дуже масштабний і тому власними коштами ми не обійдемося. Тут би я хотів зупинитися на глобальній проблемі, яка підриває економіку України. Інвестори не готові надавати прямі інвестиції в Україну, інвестиційний клімат в нашій країні досить важкий через велику кількість законодавчих, регуляторних та адміністративних перешкод, що безпосередньо загрожує дисбалансом економіки та знищенням вітчизняної промисловості. Українська промисловість, виробничі потужності потребують модернізації та оновлення – заводи були побудовані більше 80 років тому. Бізнесу потрібен доступ до дешевих кредитів. Для цього потрібні інвестиції, але інвестиційний клімат негативний. В Україні йде війна, знижений суверенний кредитний рейтинг і залучити нове фінансування в цих умовах дуже важко. Друге, я вам чесно скажу. Нам ніяка допомога не потрібна. Головне – щоб нам не заважали.

У «Запоріжсталі» репутація зразкового позичальника, комбінат один з найбільших експортерів в Україні і одне з небагатьох підприємств в країні, яке стабільно працює. У нас немає прострочених заборгованостей ні по одному з наших кредиторів, кредитний портфель “Запоріжсталі” був істотно скорочений за останні три роки роботи. Зокрема, в 2012-2013 рр. був виплачений синдикований кредит групі з 13 західних банків в повному обсязі, і на сьогоднішній день кредитний портфель близький до нуля. Ми активно інвестували в розвиток комбінату кошти, які заробляли, тому інвестори йдуть нам на зустріч. Частину коштів ми плануємо залучити через європейські кредитні агентства, деякі з яких вже обіцяли нам супровід. Крім того, передбачається фінансування комерційними кредитами, а також з власного прибутку. Ми розраховуємо, що мінімум 30% суми буде отримано від європейських кредитних агентств на закупівлю обладнання у Primetals Technologies і SMS Group.

– Як зміниться лінійка продукції підприємства після переходу на конвертерну виплавку сталі?

– Вона розшириться – ми зможемо більш ефективно конкурувати на ринку рулонного прокату і поставляти навіть деякі види листа для автомобілебудування. Зокрема ми зможемо виробляти більш широку номенклатуру марок сталі, буде змонтована установка охолодження, яка дозволить прокатувати специфічні марки стали для трубної промисловості. Крім того, нове обладнання дозволить нам виробляти гарячекатаний рулон товщиною в 0,8 мм. Після завершення цього проекту ми станемо більш конкурентоспроможними на світовому ринку.

– Які ще великі інвестиційні проекти реалізовані на підприємстві і які заплановані на майбутнє?

У нас були завершені три дуже великих проекти: це будівництво нової доменної печі № 4 з обсягом інвестицій понад 600 млн грн., це будівництво нової травильної лінії з обсягом інвестицій понад 700 млн грн., це будівництво нової газоочистки на аглофабриці з інвестиціями понад 100 млн грн. І ще близько 50 інших проектів з бюджетами від 100 тис. грн. до 20 млн грн.

Зазначу, що інвестиції в загальному розмірі 1,650 млрд. грн. – наймасштабніші в рамках економіки нашої країни. Такі проекти комбінату “Запоріжсталь” – це проекти № 1 і № 2 в Україні. Більше того – жодна область в Україні в 2014 році не отримала такого масштабу інвестицій, яку здійснив лише один комбінат “Запоріжсталь”.

Menu