КОПІЙКА ГРИВНЮ БЕРЕЖЕ

МК «Запоріжсталь» в умовах кризи на вітчизняному енергоринку вчиться по-новому підходити до витрати енергоресурсів.

Виходячи з Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, споживачам належить затягнути пояси. По можливості запасатися доступними видами палива або переходити на альтернативні. І ще економити. Так, промисловості, яка є однією з основних груп споживання природного газу, держава рекомендує зосередитися на програмах енергоефективності. Щоб в найближчі 15 років знизити споживання газу вполовину. Виконання такого завдання цілком під силу нашому підприємству, вважає головний енергетик МК «Запоріжсталь» Олександр Грек. Адже тут на пульсі економії – постійно.

– Олександр Сергійович, розкажіть докладніше про заходи, які проводяться на комбінаті з метою підвищення енергоефективності?

– Один з масштабних проектів у сфері енергозбереження стартував в середині липня. Його учасники – МК «Запоріжсталь», Єнакіївський металургійний завод, маріупольські меткомбінати «Азовсталь» та ім. Ілліча. На цих активах фахівці з НС та операційних поліпшень спільно з виробничниками проводять експрес-аудити, в рамках обміну досвідом пропонують заходи щодо економії енергоресурсів. Акцент на покупних ресурсах: природному і коксовому газах, електроенергії. Першими робоча група відвідала комбінати «Азовсталь» та ім. Ілліча. В ході аудитів йшов пошук потенціалу для поліпшень в основних підрозділах підприємств.

– З якими результатами пройшли експрес-аудити на цих підприємствах?

– Як показали минулі аудити, можливість вдосконалень є на всіх підприємствах і в усіх напрямках. При цьому велика частина розроблених пропозицій – операційні. Наведу приклад, який говорить сам за себе. Свіжий погляд з боку допоміг розробити заходи щодо підвищення ефективності виробництва в листопрокатному цеху комбінату ім. Ілліча. Робоча група підрахувала, що для виконання необхідного обсягу виробництва досить 2,5 печей, в той час як працюють всі 3 грубки. Фахівці запропонували цеху при існуючих обсягах виробництва один місяць тримати в роботі дві печі, а наступний – три. Такий підхід забезпечить ефективну експлуатацію печей, а також врахує стійкість їх футерування і нормативну тривалість міжремонтного періоду.

– У вересні робоча група відвідала і МК «Запоріжсталь». На що звернули свою увагу фахівці на нашому підприємстві?

– У центрі уваги – основні цехи та енергетичні підрозділи, які є самими енергоємними. Наприклад, якщо говорити про електроенергію, то у фокусі – киснево-компресорний цех, що споживає понад 30% від загального обсягу. Самі учасники відзначають, що їх завдання-не повторювати існуючі заходи, а знайти нові ракурси в енергозбереженні. Вже є деякі напрацювання. Загальна концепція по заходам буде вироблена разом з цеховиками на мозковому штурмі.

– У чому полягає цінність таких проектів?

– За прогнозами, на швидку стабілізацію енергетичної обстановки в країні розраховувати не доводиться. Тому впровадження енергетичних ініціатив розцінюється не тільки як економія ресурсів, а й як енергобезпека. Аналізуючи виконану роботу, наші фахівці відзначають: дуже корисно оцінити звичні для багатьох речі свіжим поглядом, найчастіше відразу видно, як зменшити втрати. Що дуже важливо, більшість пропозицій можна впровадити вже сьогодні без істотних витрат на реалізацію.

***

Буквально днями було проведено нараду у директора з технології та якості МК «Запоріжсталь» Сергія Гомана, на якому визначений статус реалізації проекту. Найближчим часом планується проведення звітного наради з підбиттям підсумків проекту по всіх активах.

Menu