ПЕРЕЖИТИ КРИЗУ ДОПОМОЖЕ ЕФЕКТИВНІСТЬ

Зниження собівартості, усунення витрат і безперервна робота над підвищенням операційної ефективності – головні завдання дня. Витримати конкуренцію при триваючому падінні цін на металопродукцію – завдання не з легких. Необхідно в першу чергу ефективно управляти своїми витратами, знижувати виробничі витрати. Про основні напрями цієї роботи у 2015 році та плани на 2016 – в інтерв’ю начальника відділу безперервного вдосконалення Євгена Шрамко.

– Розкажіть про головні цілі системи безперервного вдосконалення, яка діє на комбінаті.

– Основна мета системи безперервного вдосконалення – реалізація заходів щодо постійного підвищення операційної ефективності кожної ділянки підприємства. Основний упор в скороченні витрат зроблений на економії ресурсів, усунення вузьких місць і залученні працівників у безперервне вдосконалення.

Бережливе підприємство, система подачі пропозицій, робота команд безперервного вдосконалення – ці та багато інших стратегічні програми приносять комбінату реальну користь. За підсумками 2015 року реалізація заходів щодо зниження витрат допомогла заощадити близько 960 млн. грн.

– Підвищення енергоефективності – одна з основних задач, які стоять перед комбінатом. Що зроблено в цьому напрямку?

– Природний газ, електроенергія, сировина – все це необхідно економити. На комбінаті знаходять вихід із ситуації. Так, в 2015 році в мартенівському цеху знижена витрата природного газу і покупного брухту за рахунок збільшення питомої витрати рідкого чавуну.

За рахунок роботи комплексу переробки шлаків «АМКОМ» повернуті в виробництво металомісткі з’єднання, якими замінені в шихті залізорудний концентрат і вапняк. По-хазяйськи підійшли до енергоресурсів в доменному цеху. Капітальний ремонт ДП № 2, в ході якого було відновлено ​​футерування, дозволив зменшити тепловтрати та, як наслідок, знизити витрату коксу на агрегаті.

Все менше споживають природний газ основні цехи комбінату. Так, в 2015 році, в порівнянні з 2014 роком, в агломераційному цеху зниження склало 0,08 м3/т, в доменному – 0,7 м3/т, в мартенівському – 3,05 м3/т, обтискному – 0,28 м3/т.

Досягнення цих результатів стало можливим за рахунок функціонування системи подачі пропозицій і команд безперервного вдосконалення, системи преміювання працівників за ключовими показниками ефективності та реалізації заходів щодо зниження витрат.

– Як працівник може вплинути на підвищення операційної ефективності підприємства?

– Активна участь у діючих програмах і постійний пошук актуальних рішень для виробництва – це відповідь на ваше запитання.

У 2015 році працівниками подано 2213 пропозицій по підвищенню ефективності і безпеки технологічних процесів, зниження витрат, підвищення якості продукції. Практично всі пропозиції вже впроваджені у виробництво. Робота системи подачі пропозицій в минулому році забезпечила підтверджений економічний ефект близько 130 млн. грн.

На комбінаті діє системний проект «Школа виробничих менеджерів», спрямований на підвищення компетенції працівників. У 2015 році завершився один з етапів проекту, спрямований на підвищення ефективності використання обладнання. Ремонтним і технологічним персоналом шести цехів розроблені карти оглядів обладнання, з визначенням понад 100 тисяч контрольних точок, за допомогою яких можна постійно отримувати характеристику роботи агрегатів, своєчасно виявляти й усувати навіть найменші неполадки в їх роботі.

– Одним з дієвих інструментів підвищення ефективності є реалізація системи 5С, в рамках «Бережливого підприємства». Яка робота пророблена в цьому напрямку?

– Цінність системи 5С в тому, що раціональна організація робочого місця – це основа безперервних поліпшень, підвищення продуктивності та якості, зниження браку і витрат. 5С діє на 367 дільницях у 42 підрозділах. Лідери цієї системної роботи – цех гарячої прокатки тонкого листа, цех ремонту прокатного обладнання і обтискний цех.

5С разом з іншими інструментами безперервного вдосконалення дають можливість цехам знаходити потенціал там, де на перший погляд його немає, тим самим створивши вектор постійних поліпшень, спрямованих на зниження собівартості готової продукції комбінату. За підсумками реалізації системи 5С на комбінаті зростання оцінки по відношенню до 2014 року склав 23% і досяг 10,46 бала з 11,18 можливих.

Одним з підтверджень того, що комбінат рухається в правильному напрямку, є результати оцінки по матриці зрілості – комплексному інструменту оцінювання рівня впровадження та розвитку всіх інструментів програми «Бережливе підприємство» впроваджуваних на комбінаті «Запоріжсталь». За підсумками 2015 року рівень впровадження інструментів безперервного вдосконалення виріс з 3,63 бала до 4,00 бала з 5,00 можливих.

– Спасибі за інтерв’ю.

Menu