«Запорожсталь»: 29 лет вместе с независимой Украиной

24 серпня вся Україна святкує річницю з дня проголошення нашої країни незалежною державою. Ця подія стала новим етапом в житті всіх українців. Не оминули зміни стороною і цеха «Запоріжсталі». Ми вирішили вдатися до спогадів і знайти найпозитивніші події, які відбулися як в Україні, так і на «Запоріжсталі».

1991

Рік, коли Україна здобула незалежність. В душі всіх українців запанувало свято, але також і усвідомлення, що зараз доведеться працювати як ніколи вперто, щоб зробити свою державу сильною та процвітаючою.

До наполегливої праці завжди готові металурги. Наша команда доклала всіх зусиль для формування макроекономічних показників економіки України та забезпечення соціальної стабільності в регіоні.

1992

Цього року українців чекало багато відкриттів: наші власні прапор, гімн і герб – державні символи, без яких уже й не уявити Україну.

Але не тільки символами хотіла в цей час зміцнитися Україна. У цей період комбінат «Запоріжсталь» мобілізує всі свої ресурси для переходу на ринкову економіку, розробляє нові технології і успішно впроваджує їх у виробництво.

1993

У своїй справі можна бути хорошим фахівцем, а можна бути найкращим. Бути кращими нас в цьому році у всеукраїнському масштабі навчив Сергій Бубка, який встановив світовий рекорд зі стрибків з жердиною.

І металургам теж було на кого рівнятися: у листопаді 1993 року генеральному директору В. А. Сацького і сталевару В. В. Малиновському були вручені високі нагороди за їх працю – Почесні відзнаки Президента України.

1994

Підійшов рік, коли вперше з дня проголошення незалежності в Україні пройшли парламентські вибори. А ще трохи раніше Україна і США підписали договір про дружбу і співробітництво.

Такі події металурги святкують по-своєму. Замість теплих слів наш комбінат подарував Україні в 1994 році 19 нових видів гарячо і холоднокатаного листа/стрічки для машинобудівної галузі України.

1995

Переносимо місце дії з України до Страсбурга, де прийнято рішення ПАРЄ про вступ України до Ради Європи в якості її 37-го члена. Ця подія стала символом визнання суверенності України.

На комбінаті теж мріють про нові горизонти і нові країни, тому в ЦХП № 1 освоєно виробництво холоднокатаних смуг і листів на експорт.

1996

1996 – це рік документів. Важливих і дуже важливих. Верховна Рада нарешті затвердила Конституцію незалежної України. В цей же час на «Запоріжсталі» була визнана авторським винаходом і захищена патентом технологія транзитної прокатки.

1997

Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України. У 1997 році він був в числі шести членів екіпажу космічного човника «Колумбія». Україна змогла досягти космічних висот завдяки Леоніду Каденюку.

А в цей час «Запоріжсталь» теж не стоїть на місці. У 1997 році комбінат став відкритим акціонерним товариством.

1998

Запорізька область в цьому році відзначилася технічним проривом. Комбінат «Запоріжсталь» вперше в Україні почав випускати за схемою «злиток-сляб-рулон» новий вид продукції для трубної промисловості країни – гарячекатані рулони масою до 16 т. До цього максимальна маса рулону не перевищувала 8 т. У цей час на заводі «АвтоЗАЗ -Деу» з конвеєра зійшов перший автомобіль «Таврія-Нова» – модифікація, створена спільно з Daewoo.

1999

Щось в цьому році мало з’явитися, а щось вже було винайдено, але вимагало поновлення. В Рогатині Івано-Франківської області було відкрито пам’ятник нашій землячці і коханій дружині турецького султана Роксолані.

А в Запоріжжі на реконструкцію відправився агрегат поперечного різання № 2 для порізки рулонів масою до 16 тонн і довжиною аркушів до 6000 мм.

2000

Ось ми й увійшли в нове тисячоліття. У 2000 році, поки Білл Клінтон вперше відвідував Київ і вчив українське «Слава Україні!», ми продовжували наполегливо працювати і ввели в роботу після реконструкції доменну піч № 3 з повністю автоматизованою системою управління, з єдиним в Україні укритим ливарним двором і потужними аспіраційними установками.

2001

У травні українці з радістю витрачали свої сили і енергію на чудовому концерті Стінга в Києві.

В цей час в Запоріжжі, у нас на виробництві, намагалися заощадити електроенергію – на доменних печах № 3 і 4 освоєна енергозберігаюча технологія регулювання газового потоку.

2002

Прийшов час української молоді показати свої таланти: 18-річний шахіст Руслан Пономарьов став наймолодшим чемпіоном світу ФІДЕ. Четверта агломашина на «Запоріжсталі» на той момент була набагато старше Руслана і вимагала модернізації. Устаткування агломашини № 4 було оновлено та вдосконалено комплексі з мокрою газоочисткою від пилу.

2003

Настав час згадати найголовнішу пісню українців. Цього року Верховна Рада затвердила державний гімн України, яким тепер починаються і закінчуються всі офіційні заходи загальнодержавного значення. Події на комбінаті – не виняток. До речі, «Запоріжсталі» 2003 подарував нову систему управління якістю, покликану привести якість продукції у відповідність з міжнародними стандартами ISO 9001.

2004

Рік, коли Україна стала відома ще однією піснею – «Wild Dances». Саме з нею співачка Руслана стала переможницею пісенного конкурсу «Євробачення».

Під цю пісню у нас пройшла реконструкція доменних печей № 2 і 3. За своєю технічною оснащеністю вони стали одними з кращих на пострадянському просторі. Печі обладнані автоматизованими системами управління, сучасними ливарними дворами з укриттям жолобів і аспіраційною системою.

2005

Пам’ятайте, ми розповідали про першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка (див. 1997 рік)? А через вісім років в ДК Металургів запоріжсталівці зустрілися з ним особисто. І це була не єдина важлива подія як для комбінату, так і для України.

Ще в серпні три запоріжсталівці встановили прапор комбінату на вершині Ельбрусу, «Запоріжсталь» виділив 10 млн грн на розвиток пансіонату «Металург», а на конференції міністрів освіти країн Європи в Бергені міністр освіти України підписав Болонську декларацію, угоду по стандартизації підходів до організації навчального процесу і функціонування вищої школи в Європейському Союзі.

2006

Вперше в Україні відбулися дві події:

• Країни ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова) підписали в Києві протокол про створення зони вільної торгівлі в рамках організації. В результаті за 2 наступні роки внутрішній товарообіг між країнами-членами організації збільшився на 40%.

• В цеху холодної прокатки № 1 спорудили 18 стендів колпакових печей і станцію для виробництва водню: це дало можливість випускати 276 тисяч тонн високоякісного холодного прокату в рік і при цьому заощадити 2,5 млн кубометрів природного газу в рік.

2007

З цього моменту ми всі дізналися, що таке 3G. Інтернет став доступнішим і швидшим, так що ви могли навіть з телефону з легкістю загугли головні новини «Запоріжсталі». А вони були такими: у 2007 році ми активно модернізували цех гарячої прокатки тонкого листа. Встановили обв’язувальні машини гарячекатаних рулонів. Реконструювали агрегат поперечного різання № 2 для порізки рулонів масою до 16 тонн. Ввели в експлуатацію проміжний перемотувальний пристрій «койл-бокс» для змотування в рулон прокату.

2008

Після чотирнадцяти років переговорів Україна стала 152-м повноправним членом Світової організації торгівлі, що спростило доступ українських товарів на світові ринки і дозволило почати з Європейським Союзом переговори про укладення Угоди про асоціацію.

А якщо і продавати товари, то тільки найкращі. І «Запоріжсталь» подбав про те, щоб наш прокат був найкращим – в 2008 році ми отримали сертифікат відповідності в області якості, екології та охорони праці OHAS 18001: 2007 від компанії «Бюро Верітас Україна».

2009

Донецький «Шахтар» першим з українських клубів отримав кубок УЄФА. А в Донецьку і Маріуполі розпочався Чемпіонат Європи з футболу 2009 для юнаків до 19 років, в якому в фіналі збірна України перемогла команду Англії з рахунком 2:0. Наші футболісти в цьому році боролися, як справжні козаки – безстрашно і з одержаним перемоги.

До речі, на заповідному острові Хортиця в цьому році відкрився історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» – прототип колиски українського козацтва. Генеральним спонсором будівництва є ПАТ «Запоріжсталь», інвестиції в будівництво комплексу склали понад 12 млн грн.

2010

В Одесі відкрився Перший Одеський міжнародний кінофестиваль, на якому було представлено 16 фільмів з різних країн.

У Києві ж в столичному Будинку прийомів уряду України відбулася інша церемонія – нагородження лауреатів всеукраїнського проекту «Екологія, довкілля та природокористування в Україні». Екологічна політика, що проводиться комбінатом «Запоріжсталь», передбачала виконання природоохоронних заходів і проекти були визнані на державному рівні і відзначені нагородами в номінації «За впровадження сучасних екологічно безпечних технологій».

2011

2011 рік навчив нас тримати удар. У Гамбурзі відбувся боксерський чемпіонський об’єднувальний поєдинок між українцем Володимиром Кличком і британцем Девідом Хеєм за титули WBA, IBF, WBO, IBO. Бій закінчився перемогою Кличка за одноголосним рішенням суддів. А на шістнадцятому чемпіонаті світу з боксу в Баку українські спортсмени завоювали 4 золоті та одну срібну медаль і перемогли в командному заліку.

Комбінат «Запоріжсталь» в цьому році боровся тільки за екологічність і ефективність виробництва. Тому в роботу увійшла установка для вдування пиловугільного палива в доменному цеху, яка дає комбінату істотну енергоефективність – відмова від споживання природного газу в доменному виробництві – більш 300 млн м3 / рік – і зниження витрат коксу.

2012

2012-й – це, звичайно ж, рік Чемпіонату Європи з футболу, який проходив на українських футбольних полях. На комбінаті працює дуже багато спортсменів, в число яких входять і футболісти. Ми разом стежили за ходом ігор, але це не завадило нам реалізувати важливий суспільний проект. Спільно з жителями міста, громадськими та природоохоронними організаціями ми заснували громадську екологічну ініціативу «Врятуємо Дніпро Разом!». Комбінат «Запоріжсталь» надав організаційну та фінансову допомогу в проведенні громадської акції, виділив транспорт і технічний інвентар.

2013

Вперше в своїй історії Україна почала головувати в Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ). Крім того, Україна почала головувати в Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС).

Цю подію в Запоріжжі відзначили і ми. В історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» відкрився новий експозиційний об’єкт «Військова пушкарня», його відкриття ознаменувався пострілом з гармати і залпами козацьких гармат. Створення нової експозиції стало можливим завдяки фінансовій підтримці МК «Запоріжсталь», на ці цілі комбінат виділив 50 тис. грн.

2014

У 2014 році Україна бере курс на євроінтеграцію і в цей період були підписані політична і економічна частини Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

А для «Запоріжсталі» був ще один привід порадіти. Для нас завершилося будівництво важливого екологічного об’єкта – в експлуатацію увійшла установка регенерації соляної кислоти на НТА-4. НТА-4 – це унікальний промисловий об’єкт для України, аналогів якому немає. У світі ж подібних проектів реалізовано всього лише два.

2015

Підбірка хороших новин 2015 року:

• У Баку завершилися Європейські ігри, які проходили за участю олімпійських команд 50 країн Європи. Українська збірна, до якої увійшли 242 спортсмена, завоювала 46 медалей!

• Україна стала одним з членів Ради Безпеки ООН на 2016 – 2017 роки.

• За видовищність цього року відповідала «Запоріжсталь». Знаменитий велосипедист-екстремал показав свою майстерність, прокотившись по нашим цехам. Комбінат став новою унікальним майданчиком для екстремальних трюків, який виконав кращий український майстер BMX Василь Лук’яненко.

2016

Ми вже давно вступили в еру великих моніторів, на яких відображається все наша життя. Поки українці спостерігали на екранах телевізора перемогу України на пісенному конкурсі «Євробачення», на «Запоріжсталі» завершили проект з онлайн-візуалізації основних виробничих процесів. Розробка є унікальною для гірничо-металургійного комплексу України – повністю спроектована і реалізована запоріжсталівським фахівцями ІТ-служби, програмістами ОАСУТП і Укіс.

2017

Подорожувати стало легше! Рада міністрів Європейського союзу ухвалила рішення про скасування короткострокових віз для громадян України при відвідуванні 32-х країн ЄС і Шенгенської зони. Воно вступило в силу 11 червня і стало ще однією перемогою України на шляху до євроінтеграції.

А наш прокат вже давно подорожує по різних країнах. І в цьому році ми звернули увагу не на його маршрут, а на технологію його виготовлення. У цьому році «Запоріжсталь» завершив важливий екологічний проект – модернізацію газоочисних систем агломашин № 1-6, що забезпечують очищення повітря від пилу і масштабну реконструкцію доменної печі № 3. Після її запуску комбінат вийшов на рекордні виробничі показники 13000-13500 тонн чавуну на добу.

2018

Урожай зернових цього року досяг рекордного рівня – понад 70 млн тонн. Це на 4 млн тонн більше, ніж попередній рекорд, встановлений в 2016 році.

Металурги не відстають від фермерів в цьому році. Рекорди «Запоріжсталі» увійшли до Книги рекордів України. У день свого 85-річного ювілею, 16 листопада 2018 року, комбінат «Запоріжсталь» отримав підтвердження про встановлені рекорди, зареєстрованих в національному проекті «Книга рекордів України». Це будівництво доменної печі № 3 і реалізація громадської екологічної ініціативи «Врятуємо Дніпро разом!». Робота комбінату «Запоріжсталь» в сфері поліпшення якості продукції відзначена сертифікатом «Визнана досконалість – 5 зірок» Європейського фонду управління якістю (EFQM).

2019

Поки Верховна Рада закріпила в Конституції курс на ЄС і НАТО, українці, в тому числі і запорожці, досягали спортивних висот.

Українська тенісистка Дарина Снігур з рахунком 6: 4, 6: 4 обіграла одну з фавориток – американку Алексу Ноель. Це друга в історії перемога українки в юніорському турнірі «Великого шолома».

Збірна України з футболу обіграє чемпіона Європи Португалію (2: 1), проходячи до фінальної частини Євро-2020.

У Запоріжжі цим часом близько 1000 спортсменів – професіоналів і любителів – прийняли участь у наймасовішому в Україні запливі через Дніпро. Також в Запоріжжі відбулися масштабні велозмагання «Сталевий кубок». Організаторами спортивного свята виступила компанія LIVE.LOVE EVENTS за підтримки генерального партнера комбінату «Запоріжсталь» і громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій».

2020

Ще не будемо підводити підсумки 2020 року. Але побажаємо всім здоров’я і сил. Адже не так просто майже рік боротися з пандемією коронавируса. Але кожен з нас, в тому числі і комбінат «Запоріжсталь» докладає максимальних зусиль для того, щоб убезпечити наших близьких і рідних.

Menu